KAREL ČAPEK: UKRADENÝ KAKTUS (19:12)

Možno jedna z najlepších Čapkových “vreckových” poviedok. Nepostráda geníalnu zápletku, perfektné charaktery, prekvapivé rozuzlenie a naviac je osolená nadsázkou a kúskom irónie. Určite pobaví každého milovníka kaktusov, atmosféry prvej republiky a Karla Čapka.

Poviedka “Ukradený kaktus” z knihy Karla Čapka “Povídky z jedné a druhé kapsy” (1929), číta Dušan Baur. Nahrávka vznikla v rámci cyklu “Čtení na pokračování” v rádiu Proglas. Poviedka sa v roku 1990 dočkala aj sfilmovania.

Pan Holan (A. Švehlík), vrchní zahradník pana Holbena (S. Beneš), začal pozorovat, že se ztrácejí kaktusy. A ne jen tak ledajaké, ale zrovna jeden unikát za druhým… Ten zloděj musel být dozajista nějaký znalec! Rozhodne se tedy nalíčit na lupiče past: v novinách vyjde článek o kaktusech z výstavního skleníku, které jsou prý nakažené a nemoc se může přenášet na další kaktusy. To zloděje (J. Kepka) vyleká a přijde si do skleníku pro vakcínu… Povídky velikána české moderní literatury Karla Čapka ze sbírky „Povídky z druhé kapsy“ jsou příběhy s tajemstvím, ve kterých se řeší záhadné kriminální případy. Nevystupují v nich velcí detektivové ani slavní zločinci, jen obyčejní lidé, ale o to nejsou jejich vášně, city a zločiny menší. Vyprávějí především o záhadách lidské duše.

(Česká televize)
Réžia: Pavel Háša Predloha: Karel Čapek (poviedka) Scenár: Jiří Zdeněk Novák Hrajú: Alois ŠvehlíkSvatopluk BenešJaroslav KepkaJiří ZahajskýLuděk KopřivaJan PřeučilLadislav ŠimekVáclav KotvaMiloš RozhoňJaroslav ToťLadislav NavrátilBožena Riesnerová Strih: Marie Pačajová Zvuk: Hugo Markes Masky: Josef Borovička Kostýmy: Pavla Tajerová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s